2020
18.05.2020
Zasady dotyczące organizacji pracy
Zasady dotyczące organizacji pracy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Nowym Targu w czasie pandemii, obowiązujące od 18.05.2020 roku.
Od 18 maja 2020 roku w OREW w Nowym Targu przywraca się możliwość udziału dzieci i młodzieży w stacjonarnych zajęciach rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Zajęcia te mają charakter dobrowolny, a uczestnictwo w nich zależy od decyzji rodziców, z uwzględnieniem możliwości placówki, która zobowiązana jest do zapewnienia bezpiecznych warunków ich realizacji.
Zasady dotyczące warunków sanitarnych
- Do OREW mogą przychodzić jedynie dzieci i młodzież oraz pracownicy, którzy nie są objęci kwarantanną lub izolacją albo nie mają objawów choroby zakaźnej. Rodzice uczniów i wychowanków składają w tej sprawie oświadczenie (zał. 1).
- Rodzice i inne osoby z zewnątrz ośrodka (w sytuacji, gdy ich wejście na teren placówki jest konieczne) oraz kontaktujący się z nimi personel stosują środki ochrony indywidualnej.
- OREW zapewnia środki czystości (mydło, ręczniki papierowe) oraz - przy wejściu
i w każdym pomieszczeniu wspólnego użytku - środki do dezynfekcji. - W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych umieszczone są instrukcje prawidłowego mycia rąk (zał. 2) i dezynfekcji rąk (zał. 3), prawidłowego nakładania i zdejmowania maseczki (zał. 4) oraz rękawiczek (zał. 5).
- Osoby prowadzące zajęcia - w miarę możliwości - używają osłony ust i nosa oraz informują dzieci i młodzież (w sposób dostosowany do ich możliwości psychofizycznych) o konieczności stosowania tego rozwiązania, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust oraz o ryzyku, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad higieny.
- Przy czynnościach pielęgnacyjnych, higienicznych i karmieniu podopiecznych używa się odpowiednich środków ochrony indywidualnej.
- Osoby pracujące z dziećmi nie noszą w pracy biżuterii na rękach poniżej łokcia, ze względu na utrudnienia w prawidłowym umyciu i dezynfekcji rąk.
- Zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej wyrzucane są do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy, znajdujących się w łazienkach i gabinetach.
- Osobiste sztućce i naczynia wychowanków są po użyciu myte i wyparzane,
a jednorazowe wyrzucane do kosza na śmieci. - Powierzchnie użytkowe i wyposażenie wykorzystywane do zajęć są czyszczone i dezynfekowane, w tym: klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł, klawiatury
i myszki, włączniki świateł, sprzęt do rehabilitacji. W szczególności takie działania przeprowadzane są zawsze po zakończeniu zajęć przez uczestnika (w przypadku zajęć indywidualnych) lub grupę uczestników i przed rozpoczęciem zajęć przez uczestnika lub drugą grupę uczestników. - Z sal, w których odbywają się zajęcia zostają usunięte przedmioty trudne do codziennej dezynfekcji (np. pluszaki, dywany), a te, z których korzystanie jest niezbędne (poduszki, kocyki, niektóre pomoce terapeutyczne) przypisane są do konkretnego wychowanka i przechowywane oddzielnie.
- Pomieszczenia ośrodka są regularnie wietrzone.
- Korzystanie z telefonu podczas zajęć dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach i wymaga dezynfekowania aparatu po jego użyciu.
- Pomiar temperatury ciała u dzieci i młodzieży oraz pracowników jest możliwy jedynie po uzyskaniu ich zgody (w przypadku wychowanków – zgody rodziców/opiekunów).
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u wychowanka lub pracownika OREW w Nowym Targu – w tym zachorowania na COVID-19
- Rodzice zostali poinformowani o tym, że w razie stwierdzenia niepokojących objawów wskazujących na wystąpienie choroby zakaźnej wskazane jest pozostawienie dziecka w domu i skorzystanie z teleporady medycznej, albo skontaktowanie się bezpośrednio ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Pracownicy zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia u siebie niepokojących objawów powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku stwierdzenia podejrzenia zarażenia się wirusem przez uczestnika zajęć, należy niezwłoczne odizolować go od innych osób przebywających w placówce. Zawiadomieni o zaistniałej sytuacji rodzice, powinni jak najszybciej odebrać dziecko z placówki oraz skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania decyzji, co do dalszego postępowania.
- W przypadku wystąpienia u pracownika, wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny).
- Miejscem izolacji na czas oczekiwania wychowanka na rodziców i pracownika na transport jest pokój 119 . Pomieszczenie to jest wyposażone w środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji
- W przypadku wystąpienia ryzyka zarażenia ucznia lub pracownika OREW konieczne jest ustalenie obszaru, w którym osoba ta poruszała się i przebywała, odizolowanie go, poddanie gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji oraz stosowanie się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, który ustali, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
Zasady w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć z uczestnikami
- Spełnianie przez OREW określonych w przepisach sanitarnych warunków (w tym dotyczących metrażu pomieszczeń) pozwala objąć zajęciami dzieci i młodzież, których rodzice wyrażą taką wolę i u których nie ma przeciwwskazań ze względu na stan zdrowia lub kwarantannę.
- W placówce prowadzone są: indywidualne zajęcia z dziećmi objętymi wczesnym wspomaganiem rozwoju, indywidualne i grupowe zajęcia dla wychowanków z oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych oraz indywidualne i grupowe zajęcia rewalidacyjne dla uczniów z oddziałów kształcenia specjalnego. W miarę możliwości prowadzone
są również zajęcia edukacyjne. - Zajęcia grupowe odbywają się w najwyżej 4-osobowych zespołach o stałym składzie, w tych samych pomieszczeniach lub w ogrodzie i ze stałą kadrą (min. 2 osoby na grupę).
- Nauczyciel/opiekun dba o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży.
- Różne godziny rozpoczynania i kończenia pobytu dziecka na terenie placówki, pozwalają ograniczyć kontakty w szatni.
- Przekazywanie opieki nad dzieckiem między rodzicem/opiekunem a nauczycielem/terapeutą odbywa się przy drzwiach wejściowych. W uzasadnionych przypadkach rodzic może wejść z dzieckiem do budynku. Obowiązuje go wtedy osłona na usta i nos oraz rękawiczki/dezynfekcja rąk przy wejściu.
- W przypadku: braku zgody rodzica, bądź ryzyka wynikającego z charakteru zajęć lub zagrożenia zdrowotnego, czy braku możliwości zorganizowania zajęć w sposób zmniejszający ryzyka, praca z dziećmi lub uczniami kontynuowana jest z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Załączniki:
1. Oświadczenie rodziców dziecka
2. Instrukcja mycia rąk
3. Instrukcja dezynfekcji rąk
4. Instrukcja prawidłowego nakładania i zdejmowania maseczki
5. Instrukcja prawidłowego nakładania i zdejmowania rękawiczek
2. Instrukcja mycia rąk
3. Instrukcja dezynfekcji rąk
4. Instrukcja prawidłowego nakładania i zdejmowania maseczki
5. Instrukcja prawidłowego nakładania i zdejmowania rękawiczek